Endüstriyel
ŞEKER KAMIŞI İMALAT SÜREÇLERİNDE SİZE ÖZEL ÇÖZÜMLER
< geri

ŞEKER KAMIŞI İMALAT SÜREÇLERİNDE SİZE ÖZEL ÇÖZÜMLER

Yeni tahrik teknolojisi yoksa, şeker de yok

Şeker kamışı çok farklı yan ürünleri olan muhteşem bir bitkidir. Doğru şekilde işlendiği durumlarda gıdalarımız için şekeri üretebiliriz, şeker kamışı bize alkol de verir. Ayrıca akaryakıt olarak kullanabilecek etanol veya biyo-plastikler de cabası. Dünya genelinde şeker kamışına olan talebin arttığı şu günlerde üreticiler de verimliliği ve enerji etkinliğini artırarak daha etkili süreçleri devreye sokmanın yollarını arıyor.

Bonfiglioli bu üreticilerin yardımına koşuyor. Planet dişli tahriği ve frekans invertörü türü ürünlerin dünya lideri olan Bonfiglioli uzmanlığını bu sektörde uzun yıllara dayanan deneyiminden alıyor. Firma, şeker kamışının işlenmesi için gereken pek çok ürünü geliştirdi. Bonfiglioli, ayrıca şeker kamışının hasat edilmesi, taşınması ve hatta atık sürecinin yönetilmesi için de ürünler tasarlıyor. Bonfiglioli, uzun yıllara dayanan uzmanlığı ve bu alandaki ihtiyaçlara hakim olmasının eseri olan esneklik sayesinde, şeker kamışı işleyicilerine daha yüksek verimlilik, enerji tasarrufu, daha kolay bakım ve tamir gibi olanaklar sunuyor.

Bizimle işbirliği yaparsanız, işleme sürecinde başka bir ortağa ihtiyacınız kalmayacak

Peru’nun başkenti Lima’nın 140 kilometre kuzeyindeki Andahuasi kentinde bulunan Empresa Agraria Azucarera Andahuasí S.A.A.,1970 yılında kuruldu ve 1996 yılında bugünkü adını aldı. Burası bir kooperatif olarak çalışıyor. Bu tesiste, sanayi tipi türbinler kullanılıyor. Bu türbinler, özel üniteler üzerinden imalathaneye bağlı bulunuyor. Tesiste her gün 1.850 ton şeker kamışı işleniyor. İmalathane. eskiyen sistemi değiştirmeyi ve bunun için tek bir firmanın kendisine yardımcı olmasını istedi. Birden fazla bayi ile ilişki kurmanın karmaşıklığından uzak kalmak istediler.

Şimdi imalathame, Bonfiglioli tarafından yerleştirilen sistemi mükemmel bir şekilde kullanıyor. Bonfiglioli, bu sistemi uygulamak için Active Cube serisi invertörleri kullandı. Artık burada 355 kW’lık Drive Controller model motorla desteklenen bir şeker kamışı değirmeni bulunuyor (5 değirmenden 2’sinde (her birinde) bu sistem bulunuyor) Ayrıca 300 kW’lık bir tahrik motoru ve Bonfiglioli geliştirdiği Human Machine Interface (HMI) ile kontrol edilen 323 serisi Planet dişli tahriği bulunuyor. Sistem, tek bir üreticinin elinden çıktığı için gerçekten bir bütün olarak çok iyi çalışıyor ve sürekli olarak devrede kalabiliyor.

Active Cube Invertör, yine Bonfiglioli tarafından tasarlanan ve operasyon için gerekli tüm diğer elektro-elektronik bileşenleri içeren bir elektrik panosunun içinde tedarik edildi.

323 serisi planet dişlinin sahip olduğu mükemmellik, Bonfiglioli’nin uzun yıllara dayanan bilgi birikiminin bir sonucu. Özel tasarımıyla şeker kamışı imalathanelerinin vazgeçilmez bir dostu. 11 inçlik dikdörtgen tahrik mili, optimize flanş bağlantısı ve Autogard tork sınırlayıcı sayesinde, ideal bir şeker kamışı değirmeni oluyor.

Bonfiglioli 323 serisi 3 kademeli Planet dişlisi 890.310 Nm’ye kadar işlev görmekte ve 173.2’ye kadar bir şanzıman oranını yakalamaktadır. Servis ömrünü ve güvenilirliğini en üst düzeye çıkarmak için su koruma sistemi ile donatılmıştır.

Uygulama için seçilen Active Cube 4 (ACU 4) invertör, 0,25 - 132 kW olarak derecelendirilmiştir. Basit işletme, üstün enerji verimliliği ve uzun hizmet ömrü gereksinimlerini karşılama kabiliyeti nedeniyle, Active Cube (ACU 401-61 – 355 KW), E.A.A. Andahuasi kooperatifinin beğenisini topladı. Donanımın çok sayıda üstün yanı bulunuyor. VPlus mühendislik ve konfigürasyon yazılımı sayesinde yapılandırma çok daha kolay. Sistem kolay bir şekilde devreye sokuluyor. Üst düzey teşhis ve sorun giderme kabiliyetine sahip olan donanımda gerçek zamanlı bir osiloskop da bulunuyor. Değişken izleme ve önemli işlem parametreleri için bir gösterge panosu da cabası.

ACU 4 invertörler, 230-400 V’luk bağlantı seçenekleri sunarken 1.5 faktörlü kısa vadeli aşırı yükleri de kaldırabiliyor. İnvertörler güvenlik alanında üstün bir özelliğe sahip. İnvertörler bunu STO (Güvenli Tork Kapama) ve SIL2 (Güvenlik Entegrasyon Seviyesi 2) özelliklerine borçlular. Donanımlarımız, Modbus ve çoklu dijital ve analog giriş ve çıkışlar ile birlikte standart bir besleme kaynağı olarak bir CAN açık sistem veri yolu ile donatılmıştır. 24V güç ve EMC filtreleri de donanıma eklenmiştir.

Bonfiglioli do Brezilya tesisinin Aktarma Organları Servis Merkezi Yöneticisi Alexandre Belon şöyle diyor: “Bonfiglioli’nin komple tahrik çözümleri, şeker kamışı işlemenin tüm gerekliliklerini yerine getirebiliyor.”

Enerji verimliliği ve hızlı yatırım getirisi

Bonfiglioli’nin yeni tahrik sistemi, fabrika verimliliğini %30 oranında arttırarak, E.A.A. Andahuasi S.A.A. kooperatifinin yatırımını bir yıl içinde karşılamasını sağladı.

Empresa Agraria Azucarera Andahuasi S.A.A.’nın mevcut yöneticisi Belon şöyle diyor: “Bonfiglioli’yi seçmek, tahrik ve otomasyon için üstün bir teknoloji ortağına kavuşmak anlamına geldi. Bonfiglioli bize sadece güvenilir tahrik sistemi çözümlerini değil, diğer profesyonel servis imkanlarını da sunuyor.” Belon şunları ekliyor: “Ayrıca Bonfiglioli, bize gerçekten çok sağlam bir çözüm sundu. Sağlamlık çok önemli çünkü şeker kamışı işleme süreci çok büyük bir makine eforunu gerektiriyor, bulduğumuz çözüm işlerimizi kolaylaştırdı.”

Şeker kamışı işleme sürecinde mükellef bir çözüm, hem de tek bir iş ortağıyla...

Bonfiglioli, sadece planet dişli tahriği üretmiyor. Aynı zamanda, müşterilerine redüktörlü motor ve vites kutusu çözümleri de sunuyor. Geniş yelpazedeki ürünler arasında helezonik paralel ve helisel konik dişli kutular da bulunuyor.

Bonfiglioli’nin temel amaçlarından biri, güvenilir kontrol seviyesinin ve hız kontrolünün sağlanması. Bonfiglioli, bunu sağlamak için farklı motor türleri ve invertörler sunuyor. Bu invertörlerin özel bir stand-by enerji tasarrufu özelliği bulunuyor.

Ağır İş uygulamalarına mı ihtiyacınız var? Aradığınız cevap bizde.

Ağır iş uygulamaları Bonfiglioli’nin işi. Bu kapasitemizi, bu tür işleri yapacak donanımları üretmek için çalıştığımız uzun yıllara borçluyuz. Planet dişli motoru, konik helezon redüktör ve mekatronik paralel şaft dişli vites kutusu sayesinde, güvenilir ağır iş uygulamalarını hizmetinize sunuyoruz.

Bonfiglioli do Brezilya tesisinin Aktarma Organları Servis Merkezi Yöneticisi Alexandre Belon şöyle diyor: ”Bonfiglioli’nin eksiksiz ürün tedariği sayesinde şeker işleme için en uygun çözümleri elde ediyoruz.“

323 serisi planet dişli ünitesi güçlü ve eksiksiz bir çözüm sunuyor. Bu uygulamalar, özellikle yüksek performans gerektiren işlerde kendisini gösteriyor; uygulamalar titreme ve çarpma ortamlarında işlemek için geliştirildi.

Bonfiglioli’nin performans gücünü kanıtlamış olan Active Cube serisi invertörleri , şimdi daha gelişkin özelliklere sahip. Koruma derecesi olarak da IP54 seviyesini yakalıyor. Bu haliyle şeker kamışı uygulamalarındaki hız kontrol ihtiyacını karşılayacak ideal çözümleri sunuyor.
400 kW’a kadar performans gösteriyor ve daha da fazla güç gerekirse paralel olarak da çalışabiliyor.

Bonfiglioli, şeker kamışı işleme sürecinin farklı aşamalarında hep yardımcınız oluyor ve size özel çözümler üretiyor. Ham şeker kamışının devreye sokulmasından, nihai ürünün ulaştırılmasına ve hatta atıkların bertaraf edilmesine kadar etkili çözümler, size yardımcı olacak.