MALPIGHI LA.B - Robotik, BT, tasarım ve 3D tasarım laboratuvarı
< geri

MALPIGHI LA.B - Robotik, BT, tasarım ve 3D tasarım laboratuvarı

İş ve araştırma dünyasıyla diyalog halinde olarak yeni fikirler geliştirmek ve denemek isteyen gençler için yüksek teknolojik donanımlara sahip bir alan.

Malpighi La.B, Bologna'da ilk kez bir lisede olmak üzere, teknolojinin öğrencilerin iş ve araştırma dünyasıyla diyalog halinde olarak kendilerini test etmelerini, kendi fikirlerini deneyip geliştirmelerini sağlayacak bir yol olarak kullanılabileceği bir laboratuvar oluşturma arzusunun sonucu olarak doğdu.

Bonfiglioli ailesi, gençler için dijital teknoloji, robotik, otomasyon, tasarım ve 3D tasarım dünyasının kapılarını açacak bu projeye yatırım yapmaya karar verdi ve coşkulu bir iş ortağı olarak bu girişime katıldı. Büyük bir endüstriyel grubu yönetmeye dayalı sağlam bir temel üzerinde yükselen firma, diğer işletmeler ve kurumlarla birlikte çalışma boyunca kılavuzların belirlenmesine katkıda bulunarak ilerleyen yıllarda göreceğimiz teknolojik gelişmelere global bir vizyon getirecek.
Sonia Bonfiglioli şöyle açıklıyor: “Benim için bu laboratuvar babamın her zaman taşıdığı bir hayalin gerçek olmasını sağlıyor: Gençlere, aldıkları eğitimden bağımsız olarak teknoloji ve aktif çalışma aşkını aşılamak. Malpighi’nin tarihi duvarları, kısa süre içinde öğrencilerin belirli konularda öneride bulunacak işletmelerle diyalog halinde olarak teknolojinin yaratıcılıklarını destekleyen bir yola nasıl dönüştüğünü keşfetmelerini, yenilikler icat etmelerini, oluşturmalarını ve deney yapmalarını sağlayacak açık bir alana ev sahipliği yapacak.”

Şirketlerde ve harici laboratuvarlarda hedeflenmiş stajyerlikler verilecek, ve La. B’de başlatılan projelerin bu stajyerlik döneminde daha ayrıntılı şekilde araştırılmasıyla iş ve araştırma dünyası içinde gerçek anlamda işbirliğine dayalı bir ağ oluşturulacak .
“Malpighi La. B, açık bir alan olacak,” diyerek doğruluyor Liceo Malpighi lisesinin Baş Öğretmeni Elena Ugolini. “Kendi teknoloji kültürünü geliştirmek isteyen tüm gençler burada çalışabilecek ve deneyler yapabilecek. Burası yalnızca kendi okulumuzun öğrencilerine özel bir alan olmayacak, çünkü okulun inovasyon ve yaratıcılık konseptlerine odaklanarak farklı dünyalar arasında bir köprü haline geldiği, engel tanımayan bir ortamda herkesin fikirlerini almak istiyoruz.”
Bu projede Bonfiglioli’ye eğitim alanında yenilikçi bir fikre sağlam bir destek sağlamak isteyen Ducati, Castelli, Loccioni, Dallara ve H Farm gibi şirketler de katılıyor.

Malpighi La. B; H Farm Dijital Akademi, Torino Robotik Ağı, Opificio Golinelli, İtalya Ulusal Araştırma Konseyi, Rovereto Tasarım Okulu, Bologna Üniversitesi, Boston MIT Yaratıcı Öğrenme bölümü gibi prestijli eğitim kurumlarıyla işbirliği halinde çalışacak. Bu kurumlar, öğrencilerin öğrenme süreçlerini hızlandırmamıza yardımcı olacak ve onlara İtalya’da ve dünyada “olup bitenlerden” ders alarak farklı ama modern deneyimleri göz önünde bulunduran bir tasarım yaratmaya yönelik araçları sağlayacak.