EVOLUTION: BAŞLANGIÇ, Temeli Oluştururken
< geri

EVOLUTION: BAŞLANGIÇ, Temeli Oluştururken

EVOLUTION , Bonfiglioli’nin, geride bıraktığımız 10 yıl içinde geliştirdiği, kayda değer dönüşüm ve büyüme odaklı yeni bir hedeftir. Grubun rekabetçi dijitalleşme atılımının yanı sıra, faaliyetlerinin ve üretiminin Endüstri 4.0 anlayışına uyarlanması konusunda da temel teşkil etmektedir.

Bu evrim, her bireyin, performansı metodik olarak artırmayı hedeflediği üretim sürecimizde gerçekleşmektedir. Bu, ortak şirket kültürü ile güçlü aidiyet duygusunun bir sonucudur. Bu konsept, temeli bugün atılan yeni fabrikanın hazırlık çalışmaları kapsamında Vignola ve Calderara’daki fabrikaların aşamalı olarak devre dışı bırakılmasına yönelik iki yıllık çalışmanın özünü oluşturmaktadır.

EVO; faaliyetlerini, İtalya’nın Bologna şehri yakınlarında bulunan, kullanılabilir alanı 58.500 m2 olan, 56.000 m2yeşil alan barındıran ve toplam 148.700 m2 alan üzerine kurulu “Clementino Bonfiglioli” tesisinde sürdürecektir. EVO, Grubun geçmişten gelen faaliyet alanını temsil eden endüstriyel güç aktarımı iş koluna özel grup iş birimini de devreye alacaktır. Son yıllarda yeniden güçlenmeye başlayan endüstriyel makine pazarına hizmet vermeye odaklanan fabrika, tüm şirket fonksiyonlarına hitap eden bir stratejik planı esas almaktadır. Şirketin nihai ve en büyük hedefi ise kendini, küresel pazarlarda yeniden konumlandırmaktır.

EVO, her şeyden önce kültürel ve teknolojik bir inovasyon projesidir: Bonfiglioli grubu, her bireyden katkı alma esasına dayalı sürdürülebilir büyümeyi hedeflemektedir. Dolayısıyla çalışma ortamı, başarıya götüren en önemli unsurlardandır. EVO, Teknolojinin merkezine insanları koyarak dijital bir devrim hedefiyle bu ilkeler çevresinde tasarlanmıştır. İtalya’da teknik ve kültürel içerikler barındıran nitelik kazandırma kursu çerçevesinde beceri geliştirmeye yönelik bütüncül bir yaklaşımın ilk somut örneğini teşkil edenBonfiglioli Dijital Yeniden Eğitim programını uygulamaktadır.

Asıl şirketin kalbinden ve yeni fabrikalarından başlayarak zihniyeti değiştirmektir.
Çalışanlarımız, değişim yönetimi, öğrenmede kıvraklık ve 4.0 iletişimi gibi becerileri edinme fırsatı yakalayacaklardır. Endüstri 4.0, büyük veri, dijital ikiz ve benzerleri hakkında daha derin bilgilere sahip olacaklardır. Kurs, yakında açılacak olan EVO fabrikasının ilk 15 çalışanını kapsayan bir pilot proje ile halihazırda başlamış olup, yakın zamanda diğer çalışanları da kapsar hale gelecektir. Bu proje; çalışan sendikaları, Emilia Romagna Bölge Konseyi ve eğitim merkezleri ile paylaşılmıştır. Teknik danışman Porsche Consulting’dir.

Sonia Bonfiglioli konuyla ilgili görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Üretim” anlayışımızın temelinde, işin daima insanların yönlendirmesi ve denetimi altında olması gerektiği inancı yatıyor. Kullandığımız geleneksel makineler ve robotlar, bunları kullanan veya hareket ettiren bir insan olmadığında hareketsiz nesnelerden başka bir şey olmayan araçlar.
“İnsan, her şeyin kalbi olduğu gibi, yenileme ve değişimle baş etme becerisi de geçmişimizin daima bir parçası olmuştur. Değişimden veya bizi bekleyen güçlüklerden korkmuyoruz. Kurum içi yeniden eğitim kursumuzun, çalışanlarımızı dijitalleşme çağı ile korkusuzca yüzleşmeye hazırlayacağına inancımız tam.
“Evo, yeni bir fabrika olmasına rağmen, gelecek korkusu olmadan, insanlar tarafından, insanlar için geliştirilmiş, geleceğe dönük yeni bir iş konsepti barındırıyor. “