Bonfiglioli O&K Antriebstechnik’in %55’ini bünyesine kattı ve şirketin kontrolünü devraldı.
< geri

Bonfiglioli O&K Antriebstechnik’in %55’ini bünyesine kattı ve şirketin kontrolünü devraldı.

Yüksek güçlü makineler ve paletli vinçler için dişli kutusu tasarımı ve üretimi alanında uzman olan O&K Antriebstechnik, Bonfiglioli’nin kontrolüne geçecek.

Bonfiglioli yüksek güç uygulamalarına yönelik ürünlerle ürün serisini genişletirken, Carraro da tarım ve inşaat ekipmanları için güç aktarımı sistemlerine odaklanmaya devam edecek.

Milano, 23 Kasım 2015 – Bugün Milano’da, Bonfiglioli Riduttori SpA Başkanı Sonia Bonfiglioli ve Carraro SpA Başkanı Enrico Carraro tarafından, Carraro Group’un sahip olduğu, yol makineleri ve vinçler, madencilik makineleri ve denizcilik uygulamalarına yönelik bileşenlerin (seyyar dişli kutularının) tasarım ve üretimi alanında uzman olan Alman şirketi O&K Antriebstechnik’i geliştirmeyi amaçlayan önemli bir sözleşmenin yapılacağı duyuruldu.

Mekanik sektöründeki en köklü iki İtalyan endüstri ailesini bir araya getiren bu sözleşmeye göre, Bonfiglioli 25,7 milyon Euro karşılığında O&K Antriebstechnik GmbH’ın %55’ine sahip olacak. Carraro, belirli bileşenlerde temel iş ortağı olarak stratejik rolünü koruyarak %45 hisseyle şirkette yer almaya devam edecek.

Endüstriyel açıdan bakıldığında, Bonfiglioli satış ağının yararlanabileceği yüksek güçlü uygulamalara yönelik ürünlerle ürün serisini genişletirken, Carraro Group da bu operasyon sayesinde başta güç aktarım organları olmak üzere, tarım ve inşaat ekipmanları için özel olarak tasarlanmış yenilikçi ürünlere daha fazla odaklanabilecek.

"Bu, bir yıl içinde Grubumuzla büyük bir İtalyan şirketi arasında yapılan ikinci sözleşme oldu. 2014 yılında, şu anda Forlì’deki tesisimizde entegre olarak bulunan elektromobiliteye özel ürün serilerinin üreticisi olan lider bir İtalyan şirketini bünyemize kattığımızı duyurmuştuk,” diyerek açıklıyor Bonfiglioli Riduttori SpA Başkanı Sonia Bonfiglioli. “Bugün, ağır hizmete yönelik dişli kutuları alanında dünyanın en saygın şirketlerinden biri olan O&K Antriebstechnik GmbH’ın büyük bölümüne sahip olduk. Bu ikinci operasyon, ürün serimizi toprak kaldırma, inşaat ve madencilik makineleri gibi yüksek güçlü makinelere dayanan uygulamaların yanı sıra, denizcilik, liman ve havalimanı sektörlerine yönelik makinelerle tamamlayarak Bonfiglioli’nin güç aktarımı ve güç kontrolü alanındaki global liderliğinin kapsamını genişletmeyi hedefliyor.”

Daha ayrıntılı bakıldığında, O&K Antriebstechnik GmbH hisseli sermayesinin %55’inin satışına ek olarak, tarafların geri kalan %45’lik hisseyi satın alma veya satmaya yönelik öncelikli hakları sabit fiyat belirleme mekanizmalarına uyulması şartıyla 30 Eylül 2020 tarihine kadar kullanılabilecek.

Bu işlem, antitröst yetkilerinin alınmasına ve 30 Aralık 2015’e kadar ücretin nakit olarak ödenmesine tabi olacak.

Carraro, bazı veto haklarına sahip bir idarecinin atanması da dahil olmak üzere, azınlık hissesini korumak için olağan yönetim haklarını saklı tutacak.