Kökenler

Kökenler

Bonfiglioli Riduttori 16 Nisan 1956 yılında, tarım makineleri ve motorsikletler (Ducati, Gilera ve Moto Morini gibi efsane isimler dahil) için dişli kutusu üretimi ve tasarımındaki yılları aşan tecrübesini yeni şirketine getirmiş olan Clementino Bonfiglioli’nin iş fikirlerini uygulamaka koymak üzere kurulmuştur.
Yeni şirkete “Costruzioni Meccaniche Bonfiglioli” ismi verilmiş ve şirket, varlığının ilk yıllarında, tarım ve motorsiklet endüstrisine yönelik dişli kutusu üretimi üzerine yoğunlaşmıştır, bu endüstrilerin her ikisi de o tarihlerde Bolonya’daki yerel endüstriyel çevre üzerinde oldukça önemli etkiye sahipti. 

Ancak, 1960’ların ortalarına doğru, yerel bölgede yoğun bir dönüşüm yaşanmaya başlandı:  otomasyon endüstrisi hızlı bir şekilde geniş büyük oranlarda tahhütlerde bulunmaya başladı ve çok sayıda paketleme makinesi üreticisi Bolonya ve çevresinde kurulmaya başladı.
Bölge kısa bir sure sonra dünyanın paketleme endüstrisinin merkezi oldu ve “Paketleme Vadisi” lakabını kazandı. Bonfiglioli bu dramatik değişimin sunmuş olduğu büyük fırsatı hızlı bir şekilde fark etti ve otomasyon endüstrisi için hızla yeni standartlar oluşturan bir dizi güç aktarım dişli kutuları tasarlamaya ve üretmeye başladı.
In particular, Bonfiglioli, özellikle, yeni bir iki aşamalı planet dişli kutusu tasarladı ve patentini aldı ve bu ürün öyle başarılı oldu ki sonraki on beş yıl boyunca hiçbir geliştirme ihtiyacı duyulmadı.

Bonfiglioli ürün yelpazesini stratejik olarak diğer şirketleri iktisap etmek yoluyla akıllı bir şekilde genişlettiğinde gelişim daha da hız kazandı.
Forlì temelli toprak kazı makinesi için uzman bir planet dişli kutusu üreticisi olan Trasmital’in 1975 senesinde iktisap edilmesi Bonfiglioli’nin bu alanda bir lider haline gelmesine yol açmıştır.
Bonfiglioli’nin piyasa gözlemlemedeki yakın dikkati ve devamlı bir şekilde değişmekte olan ihtiyaçları daha sonra, özellikle güç aktarım bileşenlerinin tasarımı ve üretilmesi üzerine odaklanmış olan Bonfiglioli Components’ın kurulmasına yol açtı.
Edinilmiş bilgi ve tecrübenin vermiş olduğu avantajla tüm bileşenlerin tam bir süreçle üretilmesi ve uzmanlaşma politikasının başarılı olduğu kanıtlandı, öyle ki Bonfiglioli kısa bir sure sonra kendisini referans pazarlarında lider pozisyonunda buldu.