Biz kimiz

Clementino Bonfiglioli, halen kendi ismini taşımakta olan şirketi, mühendislik firmalarının o dönemlerde hızla gelişmekte olan tarımsal makine ve motosiklet alanlarındaki yedek parça ve hassas bileşenler için artan taleplerine karşılık olarak, 1956 yılında Bologna’ da kurmuştur.

Clementino Bonfiglioli dahi bir öncüydü. Tüm yeni ürünleri üretme kararını yalnızca birkaç yıl içinde uygulamaya soktu ve iki-aşamalı planeter dişli RAE serileri tasarlayarak patentini aldı. İlk önce yerel olarak daha sonra ulusal çapta dağıtılan bu ürünler, artan bir şekilde olumlu tepkiler topladı. 1975 yılında, Bonfiglioli’ nin bu başarısı sayesinde, günümüzde ekskavatörler, yol yapım makineleri ve rüzgar tribünlerinde lider olan Transmital şirketi satın alındı.

Bonfiglioli, 1980 ve 1990’ lar boyunca başarılı bir şekilde uluslararası pazara yayıldı ve sürekli ürün yeniliği ile hareket ederek, birçok ülkede doğrudan kontrol edilen şubeler ve üretim merkezleri açtı. Yeni milenyumda, elektronik kontrol sistemlerinde bir lider olan Vectron, hassas, düşük geri tepmeli vites kutuları imalatçısı Tecnoingranaggi’nin de satın alınmasıyla, Grup daha da büyüdü.

Bonfiglioli, kuruluşunun 50. Yıldönümünde enternasyonalizasyon ve yeşil ekonomi taahhüdünü yineleyerek global pazardaki büyük rolünü teyit etti. Clementino Bonfiglioli 2010 yılında vefat ettiğinde, yönetimde söz sahibi olan kızı Sonia, kontrolü ele alarak, yeniden-atılımını ve grubun dünya çapındaki ilerlemesini güçlendirme sürecini devam ettirdi.

Müşteri memnuniyeti her zaman Bonfiglioli’ nin kilit değerlerinden biri olmuştur. Bu değer, beş kıtada ve 17 ülkede bulunan şubeler ağıyla çok çeşitli bağlamlarda, dünya çapında sürdürülmüştür. Her şube hızlı ve etkin biçimde satış-öncesi ve satış-sonrası hizmetler sağlamakta olup, yerel montaj firmaları ve depolardan hızlı teslim garantisi de verebilir. Doğrudan kontrol edilen şubelerimize ek olarak, Bonfiglioli ayrıca, kusursuz satış-öncesi ve satış-sonrası destek garanti edebilme kabiliyetlerine göre seçilmiş yetkili bayilerin geniş ağlarına da itimat etmektedir.

Bonfiglioli’ nin büyümesi, bir ölçüde Grubun modern üretim merkezleri finanse etmek için kendi kaynaklarını kullanmaya ilişkin stratejik kararları sayesinde, dünyanın dört bir yanına öz kaynaklarını ve know-how’unu yaymıştır. Çok kültürlülüğe duyduğu saygı, ulasalar arası alanda kabul gören sertifikasyonlar ve çevreye olan etkileri minimize etme konusundaki kararlılığı, Bonfiglioli’ nin tesislerini dünyadaki en gelişmiş çalışma ortamlarından biri yapmaktadır. En yeni nesil üretim robotlarının kullanılması ile tipikleştirilmiş olan endüstriyel süreçlerdeki yüksek yenilik oranları, net ve hızlı teslimat sürelerini garanti eder ve Grubun her türlü isteği karşılamasını sağlar.

Bugün Bonfiglioli’ nin, dünya çapında 3300’den fazla kişiyi istihdam eden 10 üretim merkezi ve 16 doğrudan sahip olduğu şubesi mevcuttur. Bonfiglioli, tam bir ürün yelpazesi sunar ve ambalajlama, doğrama, seramik, ulaştırma ve yükleme-boşaltma, mühendislik, kağıt, metalürji vb. birçok alanda sistem tedarikçisi olarak dünya çapında kusursuz bir üne sahip olmaktan gurur duyar.

Grup, hafriyat makineleri, çimento karıştırıcı, vinç, ek platformlar ve çiftlik makineleri dahil çok sayıda mobil makine uygulamaları için güç aktarımı ve kontrol sistemleri tedarikinde tartışmasız bir lider konumundadır.

Bonfiglioli ayrıca, kızgın bir rekabetin olduğu, karmaşık küresel pazarda, bir kez daha lider rolünü üstlenerek, değişimleri canlandıran ve tam çözüm yaklaşımını aynen hayata geçiren, rüzgar ve fotovoltaik enerji, atık ve su arıtımı ve hatta biyokütle enerjisi için bile sistemler getiren, yeşil ekonomi uygulamasında da oldukça hızlı davranmıştır.

Bu süreç, Bolognalı küçük bir dişli kutusu imalatçısından, pazara öncülük edebilen ve kesintisiz gelişime olan samimi bağlılığı ve yeni zorluklara karşı değişmez arayışı ile hizmet vermiş – hala da vermekte olduğu – her alanda güvenilir bir ortak gibi hareket edebilen, endüstriyel bir gruplaşmaya doğru yol alan Bonfiglioli’nin 50 yıllık evrimidir. Değişik koşullara adapte olabilme yeteneği olarak yorumlanan esneklik, bir kişinin sahip olduğu zekanın göstergesi olduğuna göre, pazardaki gelişimleri öngörebilme yeteneği de işletmedeki gelecek başarının bir göstergesidir.